“Twitter’dan İnsan Manzaraları”, Tugçe Tatarı

Posted on Aralık 12, 2009

1


Yazida ismi gecen kisilerin twitter hesaplarini asagidaki listeden ekleyebilirsiniz.

@cuneytozdemir
@ahmethc
@Notredamedesion
@orayegin
@serdargut
@gulben_ergen
@hellinavsar
@ismetberkan
@komedyeni
@niltakipte
@ElifD1
@iclalaydin
@NOdabasi
@YiitK
@scakiralp

Bookmark and Share

“Twitter’dan Insan Manzaralari”

Twitter hakkında yazmamaya, oradan haber çıkartmamaya yeminliydim…
Fakat yeminimden dönüyorum. Çünkü twitter tuhaf bir alan oldu.
Oradan yıldızı parlayanlar bile çıktı.

Ülkenin en tanınan, en güçlü isimleri bu siteyi kullanıyor.
Gündelik hayatlarını, siyasi görüşlerini herkesin gözleri önünde twitter’da yazıyorlar.
Sadece ekranlardan, bol makyaj arkasında ve kontrollü tavırlarıyla tanıdığımız şöhretler, köşe yazılarından takip ettiğimiz kadarıyla tanıdığımız yazarlar, programlarından izlediğimiz televizyon starları…
Hepsini şimdi daha yakından ve daha farklı tanıyoruz.
Sanki hepsi yakın arkadaşımız, aynı evi paylaştığımız, her gün defalarca telefonda konuştuğumuz dostlarımız gibi oldu.
Güne ‘günaydın’la başlıyor, ‘iyi geceler’ ile bitiriyoruz.
Ben de bugün sizlere ünlülerin, twitter’da görünen yüzlerinin bir analizini çıkarmaya çalıştım…
Buyurun:
CÜNEYT ÖZDEMİR: Mükemmel bir polemikçi. Bugüne kadar bilmediğimiz bir yönüydü bu onun. Gündemdeki konular hakkında yazdıkları twitter’ın en takip edileni haline gelmesine sebep oldu. Bugüne kadar Ece Vahap- oğlu, Yeşim Salkım ve Nazlı Ilıcak’la sıkı polemikler yaşadı. Hatta Ece’nin parlamasına katkısı oldu.
AHMET HAKAN: Alaycılığı büyük ustalıkla icra ettiği tartışılmaz. O, Twitter’ın tek fenomeni… Zaman zaman ‘hadi ben ayrılıyorum’ demesiyle twitter ayaklanıyor. Takipçilerine ‘Yoldaşlar’ diye hitap ediyor. Sık sık tweet yazıyor, ‘yoldaş’larını yanıtsız bırakmıyor. Gündemi takip etmiyor kendi gündemini yaratıyor.
NAZLI ILICAK: Twitter’a girişiyle kendisini takip edenlerin algısındaki yerini değiştirişi bir oldu. Çoğumuza antipatik bir demir lady’i anımsatan Nazlı Ilıcak, twitter’a yazdıklarıyla gözümüzde ‘insanlaştı’… Hayli esprili, sevgi dolu, romantik, siyasetle olduğu kadar sosyal olay ve kişilerle de ilgili biri. O bir anneanne… Torununun fotoğrafını bizlerle paylaşacak kadar sevgi dolu bir insan.
ORAY EĞİN: Oray sık seyahat eden biri. Dolayısıyla gezdiği yerleri twitter’daki takipçileriyle paylaşıyor. Bunun yanı sıra merak edilen medya gelişmeleri hakkında yazdıkları ve ‘ünlü’lere takılmalarıyla dikkat çekiyor.
SERDAR TURGUT: Yabancı yayınlar, yeni çıkan kitaplar, okunması gereken makaleleri bizlerle paylaşarak hepimizin gelişmesine katkıda bulunuyor.
GÜLBEN ERGEN: O bir sevgi kelebeği. Kimseye kızmıyor, kimseyle çekişmiyor. Adeta twitter’ın barış elçisi. Tüm gününü twitter’a yazıyor. Öğlen yediği yemekten, gittiği alışverişte satın aldıklarına kadar. Hızlı mesaj yazma özelliğiyle twitter sınıfının en çalışkanlarından sayılıyor.
HÜLYA AVŞAR: İmlası korkunç kötü… Yaptığı imla hatalarına şaşırmaktan ne yazdığıyla ilgilenemiyorsunuz… Ama twitter’da çok eğlendiği de ortada.
HELİN AVŞAR:  Genelde arkadaşlarıyla yazışıyor. Gündelik hayat bilgilerini kısa kısa bildiriyor. Yazım tarzı dolayısıyla yanınızda konuşuyormuş hissi uyandırıyor.
İSMET BERKAN: Güncel konular ve ülke meseleleri hakkında yazıyor. Kendisine yazılan tweet’lere genelde cevap veriyor.
GANİ MÜJDE: Komik… Tek kelimeyle komik… Gani Müjde o günün gündem haberlerini öyle bir yorumluyor ki, insan gazete okurken yanında olmak istiyor!
ATA DEMİRER: Gayet net, yalın. Aynı bildiğimiz Ata. Argo yazmaktan çekinmiyor. Spor salonuna gidiyor, yeni filmi için heyecanlanıyor…
NİL KARAİBRAHİMGİL: Kelebek’teki yazılarını da bazen anlamakta zorluk çektiğimi itiraf etmeliyim. Sanki başka bir boyuttan, başka bir yaşam diliminden geliyormuş hissi yaratır bende. Bu his twitter’da da devam etmekte. Nil twitt’lerinde kendisinden 3. tekil şahıs olarak bahsediyor. Örnek: Yüz pırıltılı, kalp şıkırtılı, akıl mırıltılılar bir adım öne çıksınmış.
ELİF DAĞDEVİREN: Twitter’ı onun kadar iyi ve düzenli kullanabilen yok. Ortama o kadar hakim ki Turkmax’te konuyla ilişkin bir programı bile var.
İCLAL AYDIN: Aynen köşe yazarlığında olduğu gibi twitter yazarlığında da polemikçilerin birinci hedefi. Neyse ki Ece çıktı da İclal biraz rahatladı.
YİĞİT KARAAHMET: Twitter’ın en komik yazarı. Tartışmasız. Yazdıklarını buradan aktaramam. Ama şunu söyleyebilirim: Dertsiz, tasasız, takıntısız, kompleksiz bir şekilde yazıyor ve kendiyle de dalga geçiyor. Beni gülmekten ağlatacak kadar komik tweet’ler yazıyor.
YEŞİM SALKIM: Bir girdi pir girdi. Etrafa iltifatlar yağdırırken polemikçilerin kurbanı oldu. Soğukkanlılığını koruyamadı ve düzey düştü, kavga çıktı.
ŞAHNAZ ÇAKIRALP: Twitter”ın en tuhaf kişisi şüphesiz Çakır- alp’ten başkası değil. Gece yarısı, aniden, nedenini anlayamadığımız şekilde ‘ha ha ha ahhha’ diye yazdığı kahkahalarla bizi bizden alıyor.
NİHAT ODABAŞI: Tweet’lerinden anladığımız kadarıyla gündüzleri çok çalışıyor. Geceleri çok geziyor. Nihat Odabaşı ‘Ben yenildim geceye. Başım düştü yastığa. Beni bırakın davamız yaşasın’ tweet’iyle, benim gözümde ‘espri sahibi biri’ konumuna ulaşmış bulunmaktadır.

Reklamlar
Etiketlendi: , , , ,
Posted in: genel