Twitter nedir? Ne işe yarar?

Posted on Aralık 13, 2009

4


Twitter, 140 karakterlik kısa mesajlar yazabileceğiniz bir bilgi ağıdır. Bu mesajlar çoğunlukla halka açıktır. Mesajlara tweet ismi verilir ve kişisel güncellemelerinizden, ne yaptığınıza, kısa yararlı bilgilerden, sorularınıza kadar çeşitlilik gösterir. Yani hiçbir konu twitter’ın müfredatının dışında değildir. Twitter’a değişik özelliklerinden dolayı Twitter Diyarı, kullanıcılarına da ‘Twitter Diyarı Sakini’ denildiği görülmüştür. Dilediğiniz sakinlerin ne yazdıklarını, twitter hesaplarına abone olup takip edebilirsiniz. Buna “following” denir. Sizi takip edenlere de ‘follower’ denir.

Facebook ile farkı

Facebook ile kıyaslandığında, ‘arkadaş’ kelimesi Twitter’da daha farklı bir anlama gelir. Facebook’taki arkadaşlarınızı az ya da çok tanıyosunuzdur oysa Twitter’da hiç tanımadığınız ancak yazdıklarını enteresan bulduğunuz birisini arkadaşınız olarak ekleyebilirsiniz. Yani onların ‘follower”ı olabilirsiniz. Follow ettiğiniz kişilerin yazdıklarını beğenmezseniz o zaman da ‘unfollow’ edebilirsiniz.

Twitter sadece tek bir grubu değil bir çok farklı kişiliği okuyabilmeniz olanak sağlar. Mesela bir TV yıldızını ya da blogcuları ya da liseden bir arkadaşınızı takip edebilirsiniz. Bunun kararı kesinlikle size ait. Yani facebook’taki gibi eklediğiniz kişinin sizi onaylaması diye birşey yoktur.

Ne işe yarar

Genelde ilk sorulan sorulardan bir tanesi, Twitter ne işe yarar olur. Twitter’a bir iletişim ve bilgi aracı diyebiliriz ve tamamen sizin kontrolünüzde olan bir araçtır. Stratejinizi belirleyerek twitter’ı nasıl kullanacağınız size bağlıdır. Mesela bazı kişiler hiç bir şey yazmadan twitter’ı sadece dinleme maksadıyla kullanırlar. İlgilerini çeken konulardaki uzmanların ya da ünlüleri takip ederek onların yazdığı bilgilerden faydalanırlar. Nitekim Twitter’da kendi konusunun uzmanı olan birçok kişi vardır. Bir kısmı da twitter’ı tamamen kişisel olarak kullanırlar ve arkadaşlarıyla iletişim kurarlar. Daha önce yazdığımız ve Twitter’da kullanabileceğiniz yedi strateji yi anlatan blog postamızı okuyun deriz.

Reklamlar
Etiketlendi: , , ,
Posted in: twitter