Güvenliğiniz bizim için önemli

Posted on Aralık 17, 2009

0


Güvenli Twitler: Başlangıç

Hackerlar maalesef her zaman olduğu gibi boş durmuyor. Bu sayfada size twit faaliyetlerinizi ve hesabınızı nasıl güvenli tutabileceğiniz konusunda kısa bilgiler vereceğiz. Basit birtakım önlemlerle hackerları engellemeniz, riskinizi azaltmanız mümkün:

İşte temeller:

  • Sağlam bir şifre kullanın
  • Şüpheli görünen linklere basmayın
  • Kullanıcı ismi ve şifrenizi güvenmediğiniz üçüncü parti programlara yazmayın
  • Virüs tarayıcınızın ve işletim sisteminizin güncel olduğuna emin olun

Şifreniz Sağlam Olsun

Hesabınızı açarken sağlam bir şifre seçin. Harfler ve numaralar hatta semboller olmasına özen gösterin. Her kullandığınız site için ayrı bir şifrenizin olması aslında en güzeli. Yani herhangi bir hesabınızın şifresi kırıldığında diğer hesaplarınızı böylelikle korumuş olacaksınız.

Twitter.com da olduğunuzdan emin olun

‘Phishing’ diye bilinen çakma siteler sizin kullanıcı ismi ve şifrenizi almaya çalışır. Bunu genellikle twitter gibi görünen bir sayfa düzenleyerek yaparlar. Aynı twitter gibi görünen bu sayfada kulanıcı ismi ve şifre için yerler ayrılmıştır ve siz de farkında olmadan yazarsınız.

DM’lerdeki garip linklere basmayın: Phishing siteleri hesapları ele geçirdiklerinde ilk iş olarak takipçilere DM yoluyla linkler gönderirler. Siz de bir phishing’ciden DM yoluyla bu linki almış olabilirsiniz, o yüzden dikkat!

Giriş yapmadan once Twitter.com da olduğunuzdan emin olun: Şifrenizi yazmadan once kafanızı kaldırıp internet adres çubuğundaki adresi dikkatle okuyun ve twitter.com olduğundan emin olun.

Phishing siteleri genelde aşağıdaki gibi URL’ler kullanırlar. Twitter’a çok benzer ama .COM dan önceki bölüm twitter değıldir aslında. Baknız:

Twitter size şifrenizi sormaz!

Twitter size asla şifrenizi soran bir mesaj, DM ya da yanıt göndermez, asla! Eğer böyle bir email almışsanız bilin ki bir phishing sitesinden geliyordur.

Twitter’daki Linklerin Değerlendirilmesi

Twitter’da bir sürü link palaşılır ve bu linklerde genelde link kısaltıcılar kullanılır. Kısaltıcılar çok işlevsel olmasına rağmen aslında gerçek URL’in ne olduğunu gizler. Aşağıdaki sitelerde bu kısaltılmış URL lerin aslında ne olduğuna bakabilirsiniz. Bu siteler kısaltılmiş linkleri tekrar eski haline getirmektedir.

URL Expanders for Internet Explorer

URL Expanders for Firefox

Genel olarak lütfen linklere basarken dikkatli olun. Eğer twitter gibi bir sayfaya götürmüşse o sayfanın twitter sayfası olduğundan kesin olarak emin olun. Aksi taktirde twitter’ın ana sayfasına gidin.

Bilgisayarınızın virus sisteminin güncel olduğundan emin olun:

Tarayıcınızı, işteim sisteminizi ve virus programlarınızın güncel olduğundan emin olun. Bunun için harcayacağınız ufak miltarlar ilerde olası tehlikelere karşı sizi koruyacaktır.

Eğer twitter’a okuldaki bir bilgisayardan ya da internet kafeden girmişseniz çıkarken muhakkak twitter hesabınızı kapatın.

Reklamlar
Etiketlendi: ,
Posted in: genel