Sıkça sorulan soru: Twitter listeleri ne işe yarar, neden kullanmalısınız?

Posted on Aralık 17, 2009

6


[tweetmeme]

Bookmark and Share


Liste yaratmak için bir sürü nedeniniz var. İşte size birkaç neden, aklınıza başka nedenler geliyorsa bize yazın. Listeler ne işe yarar?

Grup Oluşturmanıza imkan verir– Twitter, oluşturduğunuz listeyi bir grup haline çevirir ve tweetleri o listeden yayınlar. Mesela, size faydalı bilgiler gönderenleri bir grup yapıp, faydalı bilgiler listesine  iş arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz. Bu listeyi görüntüleyerek, iş arkadaşlarınızın hangi konular hakkında tweetlediğini görebilirsiniz. Aynı şeyi, aileniz ve arkadaşlarınız için de  tekrar edebilir ya da konu, yer gibi gruplandırmalar da yapabilirsiniz. Mesela şu an @twitir_pufnokta hesabında VIP listesi bulunmakta, burda twitir_pufnokta tarafından seçilen ve twitter bilgi yarışmasında dereceye girmiş kullanıcıların tweetleri bir araya geliyor.  Listenin sayfasına direk link: http://twitter.com/twitir_pufnokta/vip

İlginç kullanıcıları tavsiye eder – Twitter listelerinin yararlarından bir tanesi de takipçilerinize, başka kullanıcıları önerebilmenizi sağlamasıdır. İstediğiniz herhangi bir konuda bir liste oluşturabilirsiniz ve sizi takip edenler, bu listede kimlerin oldugunu görüp onları takip etmeye başlayabilirler. Böylelikle takip ettiğiniz kişileri takipçilerinize prezente etmiş olursunuz. Bazı kullanıcılar “gazete” isimli liste yaparak takip ettiği gazetecileri biraraya toplarken bazıları da “uzman” listeleri yaparak değişik konulardaki uzmanların hepsini biraraya getiriyor.

Ana akışınızı degiştirmeden daha çok kişiyi takip etmenizi sağlar – Normalde takip ettiğiniz kişilerden gelen tweetler ana akış ekranınızda çıkar. Eğer 500 hatta 1000’den fazla kişiyi takip ediyorsanız bu durumda ana akış ekranınızın bir hayli kalabalıklaştığını kolaylıkla farkedebilirsiniz. Bu durumda listeler yardımınıza koşar. Bu ne demek mi oluyor. Takip ettiğiniz kişileri listeler altında gruplamaya başlayıp takip listenizden çıkardığınız zaman ana akış ekranınız sadeleşmiş olur. Ama oluşturduğunuz listenin sayfasından hala bu kişilerin yazdığı tweetleri görebilirsiniz.  İşte size bir püf nokta daha: Yani, ana akışta yer almasını istemediğiniz kişileri bir grup altında toplayabilirsiniz. Böylelikle ana akışınız hem daha verimli hale gelir hem de daha az zamanda daha çok tweet okuyabilirsiniz.

Reklamlar
Etiketlendi: ,
Posted in: twitter