Twitter dünyayı nasıl değiştiriyor? 2009’un üç büyük olayı:

Posted on Aralık 21, 2009

1


1. District 9 ve Paranormal Activity filmleri gişe rekorları kırdı
2009 gibi çok büyük prodüksiyonların yapıldığı bir senede, düşük bütçeli iki film gişe rekorları kırdı:  District 9 ve Paranormal Activity. Bu iki film de diğer filmlere kıyasla neredeyse yok sayılabilecek bir bütçeyle çekildiler ve reklam için de bir hayli düşük rakamlar harcamak zorundaydılar.  Bunların bu kadar popüler olmasındaki en büyük neden kuşkusuz Twitter idi. İki film de bir ara twiter trendler listesinde üçüncü sıraya kadar yükseldiler. Harry Potter ve Twillight filmleri de yine bu sene ikinci sıraya kadar yükselmişlerdi ancak onların reklam bütçeleri devdi. Yani kısacası hala ağızdan ağıza pazarlama yönteminin twitter’ın ‘megafon’ etkisiyle birleşince ne kadar etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

2. İran Seçimleri: #IranElection
İran’ın çok tartışılan seçimleri kuşkusuz yılın olaylarından biriydi. Seçim sonuçlarının yasal olmadığını ileri sürerek, protesto eden milyonlarca kişi, organize olmak ve dünyaya seslerini duyurmak için Twitter’ı kullandı. Twitlerinde polisin nerelerde barikatlar kurduğunu birbirleriyle paylaşarak gösterilerine devam ettiler.

Protesto, birçok yerde volkan gibi patladı. İran polisinin uyguladığı baskı ve şiddetin fotoğrafları ve vidyoları Twitter yoluyla dünyanın diğer bölgelerine sel gibi aktı. Hatta Amerika hükümeti, planlanan bakım nedeniye yayını kesmemesi için Twitter ile görüştü ve Tahran’ın yaşadığı en yoğun gün böylelikle twitter’da canlı olarak yayınlandı. İranlı yetkililer, Twitter’daki aktiviteleri gözetleyerek şüphelileri bulmaya çalıştılar ama dünyadaki diğer kullanıcılar, bulundukları bölgeyi Tahran olarak değiştirerek İran polisinin kafasını karıştırdılar.

Protestocular, İran başkanını görevinden edemeseler de dünyaya seslerini duyurdular ve twitter’ın kriz zamanlarında ne kadar etkili bir iletişim aracı olduğunu ve bazı geleneksel medya şirketlerinin yanlı yayınlarına güven olmayacağını bir kere daha gösterdiler.

3. Michael Jackson’ın Vefatı

Haziran’da Michael Jackson’ın vefatı haberi dünyada geniş yankı uyandırdı. Bu haber TMZ web sitesinin twitter sayfasında tek bir twitle duyuruldu. Saniyeler içinde ölüm haberi milyonlarca kişiye ulaştı. Twitter sunucuları bu yüke dayanamayıp çöktü. Twitter sunucularının çökmesine büyük bir haber diyemeyiz çünkü sene içinde bir kaç kere daha aynı olay yaşanacaktı. Yalnız tabii ki böylesine bir haberin olağanüstü bir hızla yayılmasına şapka çıkartabiliriz. Üstelik haber resmi kaynaklar olan CNN gibi sitelerde çok daha sonra yayınlandı. Bu da gazetecilik anlayışının ve tanımının değişmekte olduğunun ilk işaretlerini verdi.

Reklamlar
Posted in: twitter, yarar