Twitter depremi haber veriyor

Posted on Aralık 21, 2009

0


Amerika Jeoloji Araştırma departmanı (USGS) sosyal internet teknolojilerini yakın geçmişte olan depremleri haber vermek için kullanılmasıyla ilgili yaptığı bir araştırma için Amerika Yeniden Yapılanma Kararnamesinin fonlarını kullanıyor.

Bu araştırmada, USGS,  twitter’dan gerçek zamanlı deprem mesajlarını toplayarak, yer, zaman ve coğrafik bazlı süzgeçlerden geçiriyor. Bu çalışma, erken uyarı sisteminin temelini oluşturuyor ve resmi bir uyarı elmeden önce insanlara haber verebiliyor. Yerel bölgede ön sarsıntıları hissedenlerden toplanan bilgiler anında kamuya ve kamu kuruluşlarına aktarılarak, önlemlerin alınması hızlandırılıyor.

Aslında, depremin bölgesine göre, bilimsel(resmi) uyarılar 2 ila 20 dakika arasında verilir. Ancak, yeni teknojileri çalışmalarına katarak, USGS deprem uyarı ürünlerinin kalitesini ve işlevinş iyileştirmeyi planlıyor. Deprem erken uyarı sistemleri halen Meksika, Japonya ve Taiwan’da uygulanıyor ve depremi 10 saniye gibi kısa bir zaman içerisinde teşhis edebiliyor. Bu ülkelerde yapılan çalışmalara da Amerika’da yapılan çalışmalara önderlik ediyor.

USGS’yi twitter’dan takip etmek için tıklayın: @USGS

Kaynak: http://www.mb.com.ph/articles/235091/twitter-aid-earthquake-response

Bookmark and Share

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: twitter