Amerika’daki gazeteler Twitter’ı nasıl kullanıyor

Posted on Aralık 22, 2009

1


Twitter, Amerika’da ve dünyada 2009’un gündemine bomba gibi düştü. Sporculardan, yıldızlara, gazetecilerden, politikacılara herkes tarafından benimsendi. Amerika’da yapılan bir araştırma, gazetelerin ve gazetecilerin twitter’ı ürettikleri içerikleri tanıtmak ve okuyucularıyla diyalog kurmak için nasıl kullandıkları konusunu inceledi ve rapor haline getirdi. İşte bu rapora göre bazı çarpıcı sonuçlar:

– En iyi 100 gazetenin çoğunun birden fazla hesabı var. Gazetelerin, 62% si en az bir hesabına, gazetenin web sitelerinden link koymuş. Kalan 38%i, twitterı kullandığı halde web sitesinden link vermiyor.

– İncelen 300 twitter hesabının ortalama takipçi sayısı 17,717. Fakat 10,000,den fazla takipçisi olan 4 hesap çıkarılırsa ortalama takipçi sayısı 3,447’ye düşüyor.

– Gazeteler ortalama günde 11 tweet gönderiyor.

– Hesapların 51%’i ise Twitter’ın web arayüzü kullanılarak güncelleniyor. Onu Twitterfeed, Tweetdeck ve Hootsuite takip ediyor.

– Gazetelerin twitter hesaplarının çok azı okuyucularla diyalog halinde. 33%’ü okuyuculara yazdıkları tüm twitlerin %1’inden azında cevap vermiş.  Hesapların 15%i ise hiç yanıt içermiyor.

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.  (Ingilizce)

Kaynak: http://www.bivingsreport.com/2009/the-use-of-twitter-by-americas-newspapers/

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: genel