Twitter’ın yeni üyeleri için 9 adım

Posted on Aralık 30, 2009

8
[tweetmeme] Twitter’a hoşgeldiniz. Doğru kararı verdiniz. Şimdi sıra doğru adımları atmakta. Bir işe nasıl başlarsanız öyle gider derler. Biz de size yapmanız gerekenleri adım adım anlattık. Hepsi çok basit. Üstelik tüm bu adımlar twitter’ı daha kısa sürede çözmenize yardımcı olacak ve twitter aktivitelerinizi çok daha keyifli hale getirecek. İşte 9 adım:

1. Profil sayfanı oluştur
İlk yapman gereken şey profil sayfanı doldurmak olmalı. Twitter’a girdiğinde en üstteki menüde ‘settings’ linkine basmalısın ve ordaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısın. URL kısmına varsa web sitenin adresini, BIO kısmına kısaca kendinden bahseden bir kaç satırı yazmalısın. Ayrıca nerede yaşadığını da menüden seçerek işaretlemelisin. Ne kadar çok bilgi o kadar iyi. Bunun neden iyi olduğuna daha sonra defalarca değinicez. Şimdilik bize güvenin. Bunun hemen akabinde profilinize resminizi koyun. Bununla ilgili bir vidyo hazırladık dilerseniz hemen bakın. Resminiz ‘BU ALEMDE BEN DE VARIM’ demeli. Ayrıca profilinizin BIO kısmına sevdiğiniz şeyler ya da hobilerinizi yazmayı unutmayın. Böylelikle benzer hobideki insanlar sizi daha rahat bulabilsinler.

2. Benzer ilgi alanları olanlar bul ve takip etmeye başla
Profil sayfanızı tamamladığımıza göre şimdi Twitter diyarının sakinlerini bulup onları takip etmeye geldi. Nasıl mı bulacaksınız. Çok basit. Hemen search.twitter.com adresine gidin ve hobilerinizi anahtar kelimeler olarak arayın. Hobileriniz ya da ilgi alanlarınız hakkında konuşan insanların twitleri ekrana gelicek. Bu insanların neler dediklerini okuyun ve beğenirseniz takip etmeye başlayın. Unutmayın tek tıkla takip edebildiğiniz gibi tek tıkla takip etmeyi bırakabilirsiniz de. O yüzden çok detaya girmenize gerek yok. Ha bir de facebook’ta ya da diğer sosyal sitelerde olan arkadaşlarınızı da twitter’a davet edin.

3. Sohbetlere katıl
Hmmmmm şimdi bazı kişileri takip etmeye başladığınıza göre, ana akış ekranınızda twitler göreceksiniz. Bu kişilerden gelen twitleri dikkatlice okuyun. Eğer enteresan sorular yorumlar varsa REPLY tuşuyla konuşmaya başlayın. HİÇ ÇEKINMEYİN. Tekrar ediyorum. HİÇ AMA HİÇ ÇEKİNMEYİN. Diyelim ki birisinin yarın toplantısı var ve endişeleyim dedi. Hemen ona bir tavsiyede bulunun. Ya da birileri nerde yemek yicem diye bir soru sordu, hemen kendi önerilerinizi yazın. Açık olun, samimi olun, şeffaf olun.

4. Gürültü yapma
Gürültü demek sürekli aynı şeyleri twitleyerek rahatsızlık vermek demektir. Bundaki amaç herkesin ilgisini çekmeye çalışmaktır. Unutmayın hattın öteki tarafında bilgisayar değil BİR İNSAN var. O yüzden dikkatli olun.

5. Günlük güncellemelerini ihmal etme
Tamam şimdi yavaş yavaş insanların arasında karışmaya başladınız. İnsanlar da sizi takip etmeye başladı ve yazdığınız twitleri okuyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Yazdıkça daha çok tanınacak, tanındıkça takip edenleriniz daha çok artacak. Takip edenleriniz arttıkça daha fazla yazmanız gerkecek. Pozitif bir döngüye gireceksiniz.

6. Güncel konuları bul ve katılımcı ol.
İlgil alanınzda bir konu bulun ve twitleyin. Artık insanlarla diyalog halinde olduğunuz için cevaplar almaya başlıcaksınız. Bildiğiniz püf noktaları paylaşın, soruları yanıtlayın. Aktif değil proaktif olun. Güzellikler paylaşılmak ister. Katılımcı olmak her zaman işinize yarayacaktır.

7. Herkese yardım et, evet edebildiğin kadar hem de!
Kendine yapılmasını istediğin şeyleri başkasına da yapmalısın. Eğer twitlerinin retweet edilmesini istiyorsan, o zaman sen de retweet etmelisin. Sorulaırn cevaplansın istiyorsan sen de soruları cevaplamalısın. Özellikle ilgilendiğiniz alanlarda soruları olanlara muhakkak yardımcı olun. Birgün onların da size aynı şekilde yardımcı olacaklarını hiç unutmayın.

8. Günü kurtarmaktan çok ilişkilere önem ver
Kısa zamanda bazı kullanıcıların diğerlerinden daha aktif olduğunu göreceksiniz. Bazı grup insanlarla diyaloglarınız gelişecek sohbetleriniz daha da koyulaşacak. Sakın sıkılmayın ve bırakmayın. Bu insanlarla sıkı ilişkiler kurmaya çalışın. Yani twitter’da her zaman takıldığınız sıkı bir grup yaratın kendinize.

9. Twitter dışında da ilişki kur
Twitterda çok fazla arkadaşınız olmaya başladı değil mi. Şimdi de bu insanlarla diğer yollardan temas kurun. MSN chat adreslerini alın ya da telefonla görüşün. Bir yerlerde buluşup bir kahve için. Yüzyüze görüşmenin yerini hala hiçbirşey tutamaz. Üstelik bunun ne kadar önemli olduğunu ileride anlayacaksınız.

Tebrikler! Twitter diyarının sakinisiniz artık. Konuşuyor, düşünüyor, sohbet ediyor ve herşeyden önemlisi paylaşıyorsunuz. Bizden birisiniz. Belki de kendinizi her on dakikada bir ne yaptığınızı twitlerken bulacaksınız. Twitter bağımlılığını daha sonraya bırakalım isterseniz, bugünlük bu kadar yeter ☺

***MUHAKKAK OKUYUN***: Sosyal Medyada bunları paylaşmayın!

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: twitter, yeniler