Twitter sansüre karşı teknoloji geliştiriyor

Posted on Ocak 28, 2010

0


Twitter Çin ve İran gibi devletlerin twit sansürlerini önleyecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Twitter kurucularından Evan Williams, Financial Times haberine göre Davos’taki Dünya Ekonomik Forumunda bundan bahsetti. Williams detaylara girmedi ancak yaptıkları bu işi ‘ilginç bir hack’ olacak şeklinde tanımladı. Şöyle konuştuğu eklendi: “Çin’de ve diğer bazı ülkelerde kısmi olarak bloklandık. Bu devletlere karşı vereceğimiz mücadelede en verimli yol, devletleri bu işe bulaştırmamaktır. Umuyorum ki böyle bariyerleri aşmak için gerekli teknolojiler mevcuttur.”

Geçen Haziran ayında Twitter,  dünyanın diğer yerlerinden gelen haberleri devlet karşıtı gösteriler yapan protestoculara, sansürsüz şekilde aktarabilmesiyle olay yaratmıştı. Hatta Amerika, İran’daki seçimler sırasında, Twitter’ın çok önceden planlanan sunucu bakımlarını ertelemesi için onlarla direk iletişimde bulunmuştu.

Google’ın sansürler nedeniyle Çin’den çekilme tehditiyle birlikte Twitter’ın sansüre karşı direnişi hız kazandı. Geçen hafta, Amerika Genel Sekreteri Hillary Clinton “Cyber saldırılara detek veren ülkeler ve kişiler için yaptırımlar olmalı” şeklinde bir demeç vermişti. Williams’ göre Twitter,  sansürleri engelleme babında  Google’a göre daha avantajlı çünkü Twitter, Google gibi bir web sitesinden ziyade telefon sistemi gibi çalışıyor.

Reklamlar
Etiketlendi: ,
Posted in: genel