Twitter reklam alacak mı?

Posted on Şubat 27, 2010

1


Twitter’ın çok beklenen reklam platformu neye benzeyecek?

Söylenene göre Google’a. İşte reklam platformunun ana hatları:

  • Reklamlar Twitter aramalarına bağlanacak tıpkı Google gibi. Mesela twitter üzerinden laptop anahtar kelimesiyle arama yaptığınız zaman DELL bilgisayarlarıyla ilgili bir reklam görebileceksiniz. Reklamlar sadece arama yapıldığında görünecek. Twitter akışlarının içinde olmayacak.
  • Reklamlar twitter formatını kullanacak yani 140 karakterden daha az olucak ve üçüncü parti yazılım kanalları yoluyla da dağıtılabilecek. Twitter bu kanallarla reklam geliri paylaşım modeline gidecek.

  • Twitter reklam ajanslarıyla bu programı başlatmak için çalışmalara başlayacak. Sonunda Google’ın kendi kendine hizmet et modeline geçilmeye çalışılacak.

Hala plan üzerinde çalışılacak ve tartışılacak çok şey olduğu yönünde hemen hemen herkes hemfikir. Özellikle böyle bir reklam programının ne zaman gerçekleşeceği mevzubahis. Twitter’ın reklam dünyasına girmesi için en direk yollardan bir tanesi Google modelini kopyalaması gözüyle bakılıyor.

Eğer twitter’ın arama motorunu kullanmazsanız reklamları görmeyeceksiniz. Böylelikle Twitter’ ı kullanma alışkanlıklarınız reklamlardan etkilenmeyecek. Ancak daha çok ilkel olarak görünen bu plan için cevap gerektiren bazı sorular ise şöyle:

  • Reklamverenler bu reklamaları nasıl alacak: Google gibi  her tık başına mı para ödeyecekler,
  • Twitter aramaları çok yaygın ama arama özellikleri çok sınırlı. Twitter bu özellileri kullanıcılarına yaraması için daha da iyileştirebilir mi?
  • Twitter kullanıcılarının arama sonuçlarından çıkacak olan reklamlardan daha çok faydalanabilmesi için ne tür yollar izleyecek?
  • Bu reklamlar gelirleri kullanıcılarla paylaşılacak mı?

Siz de düşüncelerinizi, sorularınızı bizimle paylaşın.

Reklamlar
Etiketlendi:
Posted in: genel