Twitter 4 yaşına giriyor

Posted on Mart 19, 2010

3


[tweetmeme] Twitter’ın 4. yaşına gireceğine inanabiliyor musunuz? Bu pazar günü yani 21 Mart 2010’da 4. yaşgününü kutlayacak.

Bu zamana kadar Twitter’da 10 milyardan fazla tweet gönderildi. Ve bu sayı hızla artıyor: http://popacular.com/gigatweet/

Kurucusu Jack Dorsey’nin ilk tweetiyle yayın hayatına başlayan Twitter, hızlı çıkışını dört seneden beri sürdürüyor.

Kısa Hikayesi:

İlk kez ODEO şirketinin, yazılım mühendislerin kendi aralarında sıkça sordukları “Şu anda ne üzerinde çalışıyorsun?” sorusuna çözüm olarak ortaya çıkan Twitter fikri daha sonra şirket içerisinde o kadar çok kullanılacaktı ki, işler değişecekti.

İşte o an 2006 senesinde geldi. Stone, karısı Livia ile oturuyordu. Çok sıcak olduğu için çalışmaktan bunalmıştı. Sandalyede otururken, şirket içi kullandıkları TWTTR sayesinde ortağı Wiliams’ın karısıyla beraber Napa Wine Valley’den gönderdiği bir vidyoya baktı. Williams, vidyonun linkini TWTTR aracılığıyla tüm ODEO şirketinin çalışanlarına da göndermişti.

Ertesi hafta bu şirket içinde herkes tarafından konuşuldu. Ve işte o an şirkette bir değişiklik yapmaya karar verdiler. Wiliams ve Stone takımı toplayarak ODEO şirketinin yatırımcılarına paralarını geri iade etiler ve ODEO şirketini kapatarak ve aralarına TWTTR fikrinin sahibi Dorsey’i de alarak TWITTER şirketini kurma hazırlıklarına başladılar.

4 sene içerisinde çok geniş bir yelpazede kendisine kullanım alanları bulan Twitter, Türkiye’de de hızlı yükselişini sürdürmekte. Halen bünyesinde 140 eleman bulunuyor, ilginç bir tesadüf mü ne dersiniz? 🙂

İşte twitterın hızlı yükselişi:

Mayıs 2008: $15 MM(milyon) yatırım aldı.
28 Mayıs 2008: Kullanıcılarla iletişim için ilk blog sitesi kuruldu.
Şubat 2009: $35 MM yatırım aldı.
Eylül 2009: $100MM daha yatırım aldı.

Website twitter.com
Blog twitter.com/blog
Twitter @twitter

2008 Yılında kurucularından Jack Dorsey ile yapılan mülakat:
http://vator.tv/news/show/2008-08-17-is-there-anybody-out-there

Jack Dorsey’nin ilk kez USA TODAY ile röportajında çekilen fotoğraf:

Twitter’ın geçen seneki ANA SAYFASI:

Twitter’ın ŞU ANKİ ANA SAYFASI:

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: genel