Referandumun Gizli Kazananı: TWITTER

Posted on Eylül 13, 2010

0


Bir referandumu acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. Çok şey yazıldı çizildi söylendi ve haliyle çok renkli bir referandum yaşandı. Sonuçlara göre EVET kazandı. Ancak bu rengarenk referandumun bir başka kazananı daha var. Hatta çok büyük kazandı diyebiliriz. O da TWITTER. Neden mi?

1. REFERANDUM SONUCU: Sonucu ilk olarak Twitter kullanıcıları öğrendi. Televizyon kanallarında halen açılan sandık sayıları ve oylar bol SIFIRLI iken, sonuçlar Twitter’da çoktan anons edilmişti.

Haber merkezinde çalışan bazı kullanıcılar, sandıkların açılmaya başlamasıyla birlikte gelen sonuçları Twitter hesaplarından yayınlamaya başladılar ve bu çok hızlı bir şekilde yayıldı. Twitter bir kez daha son dakika haber konusundaki üstünlüğünü tüm diğer medya kanallarına kanıtlamış oldu. Televizyon kanalları sonuçları neredeyse Twitter’dan bir saat sonra yayınlayabildi.

Benzer olaylar ın Amerika’da da defalarca yaşandığına şahit oldum. Misal 2009’da US Airways uçağı düştüğünde ilk fotoğraflar twitter’dan gelmişti. Uçağın düştüğünü gören çevredeki vatandaşlar, telefonlarından twitter yoluyla bilgi dağıtmaya başlamışlardı. Yine Michael Jackson’un vefatı ilk olarak twitter’da patlak vermişti ve televizyondaki haber kanallarını zor durumda bırakmıştı.

2. TARHAN ERDEM ANKETİ: Gerçek Twitter’da ortaya çıktı. Tarhan Erdem’in anketi Radikal’de sansürlenmişti. Anket ilk kez Twitter’da ortaya çıktı üstelik Radikal’in sansürü haberinden önce. @yildarado isimli kullanıcıdan twit alan Nazlı Ilıcak bunu kendi hesabında yayınladı. Bu anketi yine ilk kez Twitter kullanıcıları öğrendiler.

3. KEMAL KILIÇDAROĞLU: Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy kullanmadığı ile ilgili söylentiler yine ilk kez Twitter üzerinde tartışılmaya başlandı ve buradan haber kanallarına yayıldı. Zaten hepimiz biliyoruz ki Twitter üzerinde olan tartışmalar sık sık haber kanallarında ve gazetelerde yayınlanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili yapılan twitter esprileri tüm televizyon kanallarını ve haber web sitelerini süsledi. İşte hakkında yapılan geyikler:

http://www.haber7.com/haber/20100912/Twitterda-Kilicdaroglu-geyikleri.php

-> Referanduma damgasını vuran tweeterlar belli oldu.

Reklamlar
Etiketlendi: , , ,
Posted in: twitter