150 takipçi niye yeterli?

Posted on Aralık 8, 2010

1


150

150 Kuralı: Malcolm Gladwell, dünyaca bestseller kitabı TIPPING POINT’de Dunbar’ın numarası isimli bir kavramdan bahseder. Robert Dunbar meşhur bir antropologdur ve yaptığı araştırmalardan sonra bir insanın en fazla 150 kişiyle sosyal ilişkilerini verimli olarak yürütebileceğini ileri sürmüştür. Gladwell, buna bir eklemede bulunur ve bir fikri yaymanız için ihtiyacınız olan kişi sayısı 150’dir der. Daha da ilginci 150 kişiyi geçtikten sonra bir fikrin yayılmasının daha zor olduğunu söyler.

Peki 150 takipçiye nasıl ulaşırsınız? 150 takipçiye ulaşmak beklediğinizden daha kolay olabilir. İşte bu konuda bir kaç ipucu:

Search: Twitter’ın arama motorundan faydalanın. İlgilendiğiniz konuları arayın ve o konularda mesaj yazanlara “Merhaba!” deyip sohbetlere başlayabilirsiniz. Bu konuda hazırladığımız videoyu seyredebilirsiniz.

Mention (@) ‘ları Takip Edin: Sizin hakkınızda konuşulanları takip edin. İsminizin geçtiği mesajları gönderenlerle muhabbet başlatmak yeni arkadaşlar edinmek için iyi fırsattır. Size birisi soru soruyorsa muhakkak ama muhakkak cevap verin. Cevap veremiyorsanız bile cevap veremeyeceğim deyin. Siz bir soru sorduğunuzda aynısını bekleyeceksiniz öyle değil mi?

Retweetleri takip edin: Mesajlarınızı kimlerin retweet ettiğini de takip edin. Yazdığınız mesajları beğenenlere teşekkür edebilir onlarla sohbetlere başlayabilirsiniz.  Retweet konusunda daha fazla bilgi için bu yazımızı muhakkak okuyun.

Listeler Oluşturun: Sizin isiminizi bahseden ya da tweetlerinizi retweet edenleri bir listeye koyun. Onları yakın takibe alın. Listelerle ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yaptığınız bu listedeki insanlarla sohbetlere başlayın. Her gün sohbet etmeye özen gösterin. Hepsiyle değil hergün sadece seçtiğiniz bir kaç kişiyle belki. Ayrıca onların yazdığı ve ilginç bulduğunuz mesajları da sık sık RT edin.

Bu dediklerimizi yaparsanız 150 takipçiye en kısa zamanda ulaşmanız mümkün olacak.

Reklamlar
Posted in: Genel