Üniversite öğrencileri staj ya da iş bulmak için twitterı nasıl kullanmalı?

Posted on Aralık 9, 2010

3


Facebook’takinden farklı olarak Twitter’da bir çok uzman ve meslek sahibi ile tanışmanız ve ilişkilerinizi geliştirmeniz mümkün. Ayrıca staj ya da iş arıyorsanız bu fırsatları twitterdan bulabilirsiniz. Peki nerden başlayacaksınız ve nasıl başaracaksınız? Başlangıç için yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 3 püfnoktayı sizlerle paylaşmak istedik:

1. Twitter’da stajyerlik ve iş ilanlarını paylaşan şirketleri bulun ve bunları takip edin. Mesela @81ildestaj hesabı bu konuda güzel bir başlangıç olabilir. İş ilanları ile de illaki hesaplar vardır. Twitter’ın arama motorunu bunları bulmak için kullanabilirsiniz. http://www.twitter.com/search

2. Twitter hesabınızı temizleyin. Özellikle işverenlerin görmek istemeyeceği bilgiler ve fotoğraflar olmasın. İlginizi çeken makaleleri twitterda paylaşmaya başlayın. Ayrıca bu makalelerle ilgili fikirlerinizi de yazın.  Mesleki olarak takip edeceğiniz uzmanlar bulun ve bu uzmanlardan İlginç mesajları retweet edin ve kendi düşüncelerinizi de muhakkak ekleyin. Buradaki esas olay, bu uzmanlara ulaşıp onların çevrelerinden de faydalanmanız. Unutmayın Twitter yeni ilişkilere başlangıç ve yeni firsatlar yaratmak için eşsiz bir araç olduğunu defalarca kanıtladı.

3. Uzmanlara ya da meslek sahiplerine çalışmak istediğiniz şirketlerle ilgili sorularınızı DM yoluyla sormaktan çekinmeyin. Çoğu uzman ve meslek sahipleri stajyer konusunda istekli olanlara yardımcı olmak ister. Doğru şekilde samimi olarak sorarsanız muhakkak cevaplayacaklardır AMA bunu yapmadan önce twitter hesabınızı da inceleyeceklerdir. O yüzden 2. Aşamada dediklerimizi yapmadan 3’e geçmeyin. Bir müddet twitter içeriğinizi zenginleştirmeniz ve mesleki anlamda profesyonelleştirmeniz gerekecek.

Herkese bol şans. Çok basit gibi görünebilir ama bu konuda gerçekten yapmanız gerekenler bunlar. Twitter yeni insanlarla tanışmak ve mesleki anlamda kendinizi geliştirmek için şahane bir araç. Bu aracı doğru şekilde kullanarak amaçlarınıza ulaşmanız mümkün.

Reklamlar
Posted in: Genel