Twitter Deprem Detektörü (Twitter Earthquake Detector)

Posted on Mayıs 20, 2011

4


depremUS Geological Survey (Amerika Jeolojik Araştırmaları),  internet teknolojilerini kullanarak deprem detektörü geliştiren bir öğrenciye burs vermişti. Niye? Çünkü USGS, depremle ilgili gerçek zamanlı mesajları Twitter gibi sitelerden toplayacak ve onlara zaman, yer ve anahtar kelime filtreleri uygulayarak organize edebilecek.  Bu bilgilerin başlıcaları, deprem olduğu anda yazılan tweetler, ve gönderilen fotoğraflar ve videolardan oluşuyor. Yandaki resimde, deprem olduğu sırada gönderilen tweetlerin yer bilgisine göre coğrafik bir haritası yapılmış.

Sosyal medyada deprem haberi her yerden daha hızlı ve önce yayılıyor. Bunu bir kez daha Kütahya depremi ile yaşadık. Depremin olduğu andan itibaren deprem tweetleri bir anda çığ gibi büyüdü ve yayıldı. Rasathaneler ve televizyonlardan çok daha sonra haber alınabildi. Bilhassa Twitter bu konudaki üstünlüğünü Elazığ Depreminden sonra bir kez daha kanıtladı.  Depremin olduğu bölgelerden fotoğraf ve videolar da sürekli olarak aktı. Rasathaneler şu andaki teknolojileriyle genelde depremi 2 ila 20 dakika içerisinde duyurabiliyorlar. Dün gece maalesef Türkiye’deki en önemli rasathanelerden birinin web sitesi çoktan çökmüştü.

Medyasyon olarak, geçen sene Mart ayındaki Elazığ depreminin twitter’da nasıl hızla yayıldığının grafiğini yayınlamıştık. Bu grafite açıkça görülüyor ki deprem olduğu ilk anlar anında twitter’da konuşulmaya başlanıyor ve bu konuşmalar etrafa hızlıca yayılıyor.

İşte bu tür bilgileri harmanlayarak,  felaket yönetimi  yapan devlet kuruluşlarına daha iyi hizmet verebilmek mümkün. Dileriz Türkiye’de de benzer çalışmalar hemen başlatılır.

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: twitter