Sosyal Medyayla daha akıllı pazarlama mümkün

Posted on Aralık 2, 2011

4


Twitter’da Nihat Doğan ile İsrail‘in hesaplarını takip eden 80 binin üzerinde kişi var. Bunların yaklaşık 43 bini Nihat Doğan’ı, 40 bini de İsrail’i takip ediyor. Peki her iki hesabı da takip eden kişi sayısı kaç diye sormadan edemedik. Bulduğumuz rakam 18 idi. Yine aynı şekilde Türkiye’de twitter’da hem Nihat Doğan’ı hem de Cüneyt Özdemir’i takip eden 15 bin kişi var. Evet 15 bin kişi. Orana vurduğunuzda Nihat Doğan’ı takip eden her üç kişiden biri Cüneyt Özdemir’i de takip ediyor.

Ya markalar? Aşağıda StarbucksTR ve Kahve Dünyası’nın ortak müşterileri sayılarına baktık. Buna göre Kahve Dünyası ile Starbucks 579 ortak müşteriye sahip. Dairelerin büyüklüğü toplam takipçi sayılarına göre ayarlandı. Kahve Dünyası’nın toplamda 1710 takipçisi olduğuna göre bu demek ki neredeyse twitter takipçilerinin yarısı Starbucks ta içiyor.

Peki bu ne demek?

Takipçilerinizle ilgili daha fazla bilgi edinmek, pazarlama aktivitelerinizde size beklediğinizden daha fazla yardımcı olabilir. Mesela bir konser düzenleyeceksiniz, hangi sanatçıyı seçmelisiniz? Ya da rakiplerinizle dans eden müşterileriniz kimler, onları sadık müşteri haline getirmek için neler önerebilirsiniz? Sizi takip edenler başka hangi markaları takip etmeye meyilli? Sosyal medya size beklediğinizden daha yardımcı olabilir.

Takımlarla ilgili çalışmaya aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Takımlarla ilgili çalışma için: https://medyasyon.wordpress.com/2011/12/06/sosyal-medyada-hangi-marka-hangi-takimi-tutuyor/

@starbuckstr – @kahvedunyasicom

ENGLISH:

There are over 80K people following both @israel and @nihatdogan_ND (famous pop singer in TUrkey). Due to recent news about both, we asked the question like how many common followers they have? The result is not suprising. There are only 18 people following both in Turkey. We showed the results in a venn diagram. So What? Do you know how many common followers do you have with your competitiors? Do you know who they are? How can you use tis kind of data in your marketin campaings?

Please see our next post: https://medyasyon.wordpress.com/2011/12/06/sosyal-medyada-hangi-marka-hangi-takimi-tutuyor/

Reklamlar
Posted in: twitter