iOS 7 ‘nin yeni özelliklerini nasıl kullanacaksınız?

Posted on Eylül 18, 2013

13


0. KISA KISA

Internet telefon aramaları: iOS7 ile yüksek kalite ve beleş sesli aramalar yapabilirsiniz. (diğer Apple telefonlara, tabletlere ve Mac’lere) ve işletim sisteminin içinde geliyor bu özellik! Apple bu özelliğe Sadece-Sesli Facetime diyor – Audio-Only FaceTime.

Marangoz Seviyesi: İçindeki pusulaya üçüncü bir boyut eklenmiş! Su terazisi var. Iphone’u koyduğunuz zemindeki açıyı size gösterebiliyor.

Otomatik Uygulama Güncellemesi: Siz   iphone’la çalışıren uygulamalarınız arka planda otomatik olarak yeni versiyonlarına geçecek. Bu özelliği sevmezseniz kapatabilirsiniz.

Akıllı Wi-Fi Ağ Uyarısı:  Araba kullanırken ya da hızla hareket ederken otomatik olarak wi-fi ağlarını aramaktan vazgeçiyor çünkü bağlanamayacak kadar hızla hareket ediyorsunuz. Böylelikle batarya kullanımından tasaruf etmiş oluyorsunuz.   

1. AÇIK UYGULAMALARI HAFIZADAN SİLME, UYGULAMA DEĞİŞTİRME

Uygulamaları hafızadan çıkarmak için önceden ‘home’ düğmesine iki kere basıp daha sonra ikonlara basılı tutup sallandırıyorduk. Bu özellik iOS7’de değişti. Artık uygulamaları hafızadan silmek için, iki kere ‘home’ düğmesine bastıktan sonra, karşınıza çıkan tam sayfa uygulamaların ekran görüntüsünü elinizle yukarı doğru iteklediğinizde uygulama hafızadan siliniyor.

Image

2.  İSTENMEYEN KİŞİLERİ BLOKLAMA

Bildiğiniz gibi bu özellik iOS6’da bulunmuyordu. Buna göre artık sizi aramasını, mesaj göndermesini istemediğiniz kişileri  engelleyebileceksiniz. Bunun için iOS7’de kontağın üzerindeki “info” (bilgi) düğmesine dokunup karşınıza gelecek olan ekranda blokla düğmesine basmanız gerekecek.

Image

3. PARALELLİX ÖZELLİĞİNİ KAPATMA

iOS7’nin ana ekranındaki duvar kağıdınız baktığınız açıya göre hareket ediyor. Bu bazı kişilerde rahatsızlık yaratabiliyor. Bu şekilde oynamayı kapatmak için

Genel>Ayarlar>Erişebilirlik menüsüne gidip orada ‘Reduce Motion’ yani ‘Hareketi Yavaşlat’ seçenceğini açmanız gerekiyor. Apple’ın kendi koyduğu duvar kağıdı bunu yapsanız da hareket etmeye devam edecek. O yüzden başka bir duvar kağıdı seçin.

4. YENİ FOTOĞRAF MAKİNESİNİ KULLANMAK

Kamera bölümünde yeni basit kontroller koyulmuş. Video çekmek için ekranın herhangi bir yerinde sağa doğru elinizi sürmeniz (swipe right) gerekiyor. Panorama ya da instagram-hazır kare fotolar almak için ise elinizi sola doğru sürmeniz gerekiyor. (swipe left)

Ayrıca yine işletim sisteminde canlı filtreler kullanılmış ve bunları fotoğraf çekmeden önce bakabiliyorsunuz. Uygulamadaki üç renkli top ikonuna bastığınızda canlı filtre kullanarak fotoğraf çekme özelliğini açmış olursunuz.

Image

Eğer fotoğrafı çektikten sonra uyguladığınız filtreyi geri almak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Fotoyu, Fotoğraflar uygulamasının içinde açın. Edit’i seçin ve üç renkli top ikonuna dokunun. NONE yazısını görene kadar sağa doğru sürün. Sonra ona dokunun ve filtre kalkacaktır.

 5. YENİ MÜZİK VE RADYO ÖZELLİKLERİ

Müzik uygulaması baştan başa yenilendi. Beyaz ve kırmızı renklerin domine ettiği uygulamada, ayrıca iTunes Radyo ile de tanışacaksınız.
Algoritmik olarak size özel tasarlanmış radyo istasyonlarını dinleyebileceksiniz. Siz şarkı dinledikçe daha da akıllı hareket edebilen bir algoritmaya sahip. 

Kütüphanenizde bir şarkı çalarken İTunes Radyo’yu aktif hale getirmek için, oynatıcı üzerindeki (CREATE) YARAT düğmesine basın ve bir menü çıkarak size (PLAYLIST) Çalım Listesi veya (STATION) İstasyon yarat seçeneklerini sunacak.

İstasyondan bir şarkı çalarken de, ekranın üst köşesindeki (INFO) Bilgi tuşuna basın ve şu anda dinlemekte oldunuz şarkı ya da şarkıcıya göre yeni istasyonlar yaratın. Daha sonra her bir istasyonunu ince ayar çekebilir ve çok popüler şarkıları çalmasını emredebilirsiniz  ya da kaşif modunda takılıp yeni şarkılara doğru yelken açarsınız.  Ayrıca sevmediğiniz parçaları da çıkarabilirsiniz.

Image

6. MESAJLAŞMAYI KULLANMAK

Mesajlar uygulaması çoğunlukla aynı kalmış ama bir kaç önemli özellik eklenmiş. En favorilerden bir tanesi her mesaj için ayrı bir zaman damgasının bulunması. Hatırlarsanız iOS6’da sadece belli başlı mesajların tarih/zaman damgası bulunuyordu. Mesaj penceresinin içinden elinizi sola doğru sürdüğünüzde, tüm mesajlar için tarih ve zamanları görebileceksiniz.

Mesajları silmek de daha kolaylaştı. İMesaj sohbetlerinin üstündeki EDIT tuşuna basın. Metni silmek için mesajın üzerine elinizi bir süre basılı tutun. ‘Daha Fazla’ ya dokunarak seçilen mesajı silebilirsiniz ya da daha silmek için daha fazla mesaj seçebilirsiniz ya da tüm sohbeti bir anda silebilirsiniz.

Ayrıca iMesaj uygulamasından birini aramak daha kolay hale geldi. Yukardaki KONTAKLAR düğmesine dokunduğunuzda o kişiyi facetime ya da normal olarak arayabilirsiniz. iOS6’da kişinin kontak bilgilerine ulaşabilmek için sohbetin sonunda ta tepeye kadar geri dönmeniz (scroll up) gerekiyordu. Bu çok daha kolay!

 Image

7. FONTLARI BÜYÜTÜP KÜÇÜLTMEK 

Mesajlar, Telefon, Email, Kontaklar, Mecmualar (Newstand) bölümlerindeki fontların büyüklüğünü değiştirmek için Ayarlar >Genel >Metin Büyüklüğü (Text Size)  ‘a giderek orada yer alan ölçekle font büyüklüklerini değiştirebilirsiniz!

Image

8. SAFARI’DE WEB SAYFALARINI DAHA RAHAT OKUMAK

Safari’nin Reader özelliği yenilendi. Sayfada yer alan tüm çöpleri,engelleri birkenara atarak sayfayı çok daha rahat okumanızı sağlıyor. Safari’de sayfa yüklendikten sonra, yukarda paragraf şeklinde gözüken küçük ikonu tıklayın ve artık sayfaları daha rahat okuyun!

Image

Reklamlar
Posted in: genel