iOS 7’de Gizli Kalan Yeni Özellikler

Posted on Eylül 28, 2013

1


Not: Bu yazıyı okumadan önce iOS 7’nin en çok bilinen özelliklerini nasıl kullanacağınızı okumanızı da tavsiye ederiz.

 

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7 bir çok bariz değişikliği beraberinde getirmiş ki belki de bu zamana kadar en çok değişiklik yaptğı işletim sistemi dememiz yanlış olmaz.

Büyük değişikliklerden sizlere daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Ama bu sefer sıklıkla bahsedilmeyen ama iPhone’u nasıl kullandığınıza bağlı olarak gerçekten çok önemli olan bazı özelliklerden bahsetmek istiyoruz:

Su Terazisi

Su Terazisine ulaşmak için önce Pusula uygulamasına gitmeniz, oradan da elinizi sağa doğru sürüklemeniz gerekiyor. Ama bunun içine başka bir özellik daha eklenmiş. Mesela iphone’u eğimli bir yüzeye koyduktan sonra ekrana bir kere dokunursanız, o eğimi yeni “0 eğim” olarak alıp, diğer yüzeyleri ona göre ölçüyor. Harika değil mi? Dikkat edin alışkanlık yapabilir!

Image

Aleni Bilgisayara Güven Onayı

Bu özelliği bulmanıza bile gerek yok, o sizi bulacaktır. iOS 7 cihazınızı bir bilgisayara bağladığınız an size bu bilgisayarla bilgilerinizi paylaşmak isteyip istemediğinizi soracak. Bu güven ilişkisi daha önce gizliydi, ama bu günlerde Apple güven sözkonusu olunca hiçbir şekilde gizli kalmaması gerektiğine karar vermiş. Güzel bir ilerleme.

Image

Sık Kullanılan Konumlar

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Hizmetleri ‘nin altına gömülü olan bu özellik Sık Kullanılan Konumlar başlıklı özellik altında yer alıyor.

iPhone’ununuz nerelerde sıklıkla olduğunuzu hatırlıyor. Bu özellik sizi beni niye gözetliyor bu telefon diye ürpertebilir ya da çok iyiymiş bundan nasıl faydalanabileceğim diye sorabilirsiniz.

İki türlü de bilmeniz gereken bir özellik. Ve biz de size söylüyoruz.

Image

AirDrop

Bu tam anlamıyla gizli kalmış değil…ama yine de paylaşalım istedik. Airdrop size fotoğraflarınızı, kontaklarınızı ya da videolarınızı kablosuz olarak yakındaki diğer iPhone kullanıcılarıyla paylaşma imkanı veriyor.

Elinizi alttan yukarı doğru sürdüğünüzde çıkan Kontrol Merkezi kutusunda görebilirsiniz. Açık olduğunda çevredeki diğer iPhone ya da iPad ‘peri görebileceksiniz. Bunun için aynı wi-fi ağına bağlı olmanıza bile gerek yok!

Image

Reklamlar
Etiketlendi:
Posted in: genel