Girişimcinin Hayatta Kalma Kılavuzu

Posted on Ekim 22, 2013

0Kevin Lavelle yazdı. 8 dakikalık okuma.

Mizzen+Main fikri aklıma yaklaşık 8 sene önce geldi.

Gerçek uğraşılar iki sene önce başladı. Hayatımın en uzun iki senesiydi. Karıyerimde altı sene boyunca yaptıklarımdan daha çok şey yaptım gibi hissettim diyebilirim. En kolay yanı fikri bulmaktı – ABD’de üretilen ve kırışmayan gömlek. Geri kalan herşey zordu. Bu çılgın fikri hayata geçirirken ve onu ABD’nin en parlak markası yaparken öğrendiğim 27 dersi sizinle paylaşacağım. Bunları yolculuğunuzda çantanıza olması zorunlu şeyler olarak görün.
1. Bir Amaç Hissinin Olması. Ne yaptığınızın daha geniş açıdan anlamadan bu yolculuğa çıkmayın. Neden yola çıktığınızı tam olarak bilmiyorsanız, zor zamanlar sizi kesinlikle yolda bırakacaktır. Eğer amacınız tonlarca para yapmaksa, o zaman bol şanslar. Gerçekten eğer stratejiniz buysa size bol şans diliyorum. Vegas’ta bir kumarhaneye gidip şansınızı orda denemeniz sizin için daha hayırlı olacaktır.

2. Aile. Basit ve net. Bu yolculuğu ailenizin desteği olmadan tamamlayamazsınız. Benim karım halen aklı başında biri olmamın en önemli nedeni. Onca iniş çıkışa rağmen günü atlatabilmemin ve hala enerji bulabilmemin de. Geleneksel anlamda bir aileniz yok mu? Sorun değil. Aile çok formda olabilir. En kötü zamanlarınızda yanınızda olacak birini bulun.

3. İnanılmaz derecede destekçi bir eş. Ya da inanılmaz bir bekar olmak. Girişimcilik hayatta yapabileceğiniz en bencil hareketlerden biri olabilir. (ne kadar bencil olduğunuzdan emin değilim.) Sahibi olduğunuz herşeyi fikrinize yatıracaksınız belki daha da fazlasını. Güzel şeyleri es geçeceksiniz, tatillere yemeklere gitmeyeceksiniz vesaire.

4. Doğru Ortak. Yalnız başınıza yapamazsınız. Kurucu ortaklarınız bunu başarmanızın sebebi ya da başarısızlığınızın temeli olacaktır. Onlar sizin kanaat önderleriniz olacak ve şirketinizi yeni tepelere taşıyacaklar.

5. Muhteşem Arkadaşlar. Arkadaşlar hayatın can damarıdır. Şirketiniz olsun olmasın ama bilhassa şirket kuruyorsanız. Eğer sizi desteklemiyorlarsa gerçek arkadaşınız değildirler. Siz işlerle meşgul olurken onlar lansman partinizi ayarlayan kişlerdir.

6. Kendine Güveni ve Mütevaziliği dengeleyen bir Ego. Kendinizin en büyük destekçisi olmalı ve kendinizi oraya koymalısınız. Hepsini. Her Zaman. Ama mütevaziliğinizden de ödün vermemelisiniz. Girişimcileri oylcuklarının bir bölümünde mütevaziliklerini kaybederken görmek çok acı veriyor. Gerekli bir denge bu. Sadece bir kaçı bunu doğru yapabiliyor.

7. Sağlıklı Yaşam. Eğer sağlıklı olmazsanız hiçbirşey başaramazsınz. Hem fiziksel olarak hem de kafa sağlığınızın yerinde olması gerekir.

8. Perspektif. Herkes sizin gibi düşünmüyor. Bunu önemle hatırlayın.

9. Gerçeklik Testi. Düşündüğünüz kadar korkutucu ya da iyi olmayabilir.

10. Gerçekleri Görmezden Gelebilme. Eğer gerçeklikleri gözardı edemezseniz, yolculuğunuza başlayamazsınız bile.

11. Yeterli Birikim. Kimse bir girişimciyi ya da fikre yatırım yapmaz. O yüzden elinizde olan birikimleri kullanmak zorunda kalacaksınız.

12. Bir Plan. NE kadar deli görünse de gerçek plan olmadan yola çıkmayın. Tamam planlarınız tutmayacak, bir gemi her zaman rotasında kalmayabilir. Dalgalar sizi başka yerlere götürebilir ya da fırtınalar yön değiştirmenize neden olabilir veya hiç tahmin edilmeyen durumlar sizi rotanızdan çıkarabilir ama bir geminin bir rotası olmak zorundadır ki istikametine ulaşabilsin. İhtiyaçlarınızı anlayın, basit ürün geliştirmeden tutun da genel iş stratejisinden finans ve pazarlamaya kadar. Bir planınız olsun.

13. 18,342 defa değişebilecek kadar Esneklik. Lansmandan önce. Herşey olabilir. Bazı şeyleri kontrol ediyorsunuz bazılarını ise etmiyorsunuz. Engellerden bağımsız olarak sizin ve takımınızın ileri götürecek kadar esnek olduğunuzdan emin olun. Gittiği yönü değiştirmekte ısrarcılık sizi başarıdan ya kısa vadede ya da uzun vadede alıkoyar.

14. Sosyal Medyada Varlık. Sene 2013. Sosyal medyada olmamayı düşünmeyin bile. Hepsinde olmanıza gerek yok. Twitter bile yeterli.

15. Fiziksel Varlık. Şehrinizde kim olduğunuzu ya da ne üstünde çalıştığınızı biliyorlar mı? Hem bu hem de sosyal medyadaki varlık için inanılmaz bir efor gerektirir. Eğer zengin değil ya da ünlü değilseniz sürekli uğraşmanız gereken bir konudur.

16. Şükranlık. Herşey için şükretmenin bir yolunu bulun. Bu işlerinize pozitif olarak yansıyacaktır emin olabilirsiniz.

17. Sabır. Sabırsız olursanız, işinizi kurarken aklınızı kaybedebilirsiniz. Eğer aklınızı kaybederseniz, doğru kararlar alamazsınız. Enerjiniz boşa gider. Streslenirsiniz. Etrafıızdakileri üzersiniz.

18. Gerekli Zamanlarda Güç Gösterisi. İşinizi tehdit eden her türlü unsura cevap vermek zorunda değilsiniz. Ama bazen birileri sizin işinizi tehdit ediyorsa o zaman güçlü olduğunuzu onlara göstermelisiniz ki bir daha olmasın. Bir mentorum bana eğer işinizle ilgili birisi bana bilerek yanlış yapmışsa, sonuna kadar onları yok etmek için çabaladım demişti. Bu lafın bile pazarda dolaşması çoğu küçük tehditi uzaklaştırmıştı. Bu tavsiye sizin için çalışmayabilir ama siz ne demek istediğimi anladınız.

19. Espri. Gülmek en iyi ilaç mıdır bilmiyorum ama kesinlikle böylesine zorlu bir yolculukta ihtiyaç duyacaksınız. Hem dostlarınızla hem ailenizle gülmek için yeni yollar bulun.

20. Akılalmaz Optimizm.

21. Kapanma Yeteneği. Beyninizin dinlenmeye ihtiyacı var. Zamanı geldiğinde onu kapatmayı ve şarj etmesini bilmelisiniz.

22. Dünya Meselelerinden Haberdar Olmak. Bir vakumda yaşamıyorsunuz. Dünyadaki ve etrafınızdaki değişiklikleri anlamak sizi geleceğe daha iyi hazırlar. Hiçbir şey bu değişikliklerden yoksun değildir.

23. Konuşma Yeteneği. Başkalarıyla konuşmak olmazsa olmazıdır.

24. Sessiz Kalma Yeteneği. Etkili iletişim sessizliği de içerir. Ne zaman kullanacağınızı iyi bilin. Diğerlerini gözetleyin. Konuşurken başkalarını dinleyemezsiniz.

25. Akıl Hocası. Başkalarınızdan alacağınız akıl çok değerlidir. AKıl hocalarınızı arayın ve onların tecrubelerinden faydalanın.

26. Detaylara Dikkat Etme. Sizin için önemli olmayabilir aa ortağınız, iş arkadaşlarınız ya da müşterileriniz için önemlidir.

27. Azim. Hiçbir girişim, iş ya da sporcu bu olmadan birşey başaramamıştır. Buna siz de dahilsiniz.

Yolunuz Her daim Açık Olsun.
0*GoBsL8Z9RcWWAPyU


Screen Shot 2013-10-22 at 3.01.38 PM


Bunu daha önce paylaşmış mıydınız? Hayır? Şimdi Paylaşın.

Reklamlar
Posted in: girişimcilik