Uyumlu Bir Websitesi Tasarlamak Sizin Sorumluluğunuz

Posted on Ekim 22, 2013

0Stephen Gilbert. 4 dakikalık okuma.

JFK Uluslararası Havaalanındayım şu anda ve uçağımı bekliyorum. Etrafa şöyle bir bakıyorum, insanlar tabletlerini ya da cep telefonlarını ellerine almış uğraşıyorlar. Her zamanki röntgenciliğimle, sosyal ağları, e-ticaret sitelerini, blogları ayda haber sitelerini dolaşan insanlar yakalıyorum etrafta. Şimdiki çoğu websitesi (her ekranla) uyumlu olarak tasarlanmamış ve çok kötü mobil deneyim yaşatıyorlar.

Her geçen gün daha da artan mobil kullanıcılarla, bu durum hakkında birşeyler yapamız lazım. Size yardımcı olabilecek bir kaç örneği derledim.

The Boston Globe gazetesi, uyumlu tasarım bakımından en iyi örneklerden bir tanesi. 2011 sonunda geliştirdikleri bu tasarımla içerik odaklı harika bir deneyim yaşatıyorlar.

Screen Shot 2013-10-22 at 10.22.20 AM0*M4XkbLA3_PlzLsLa

İçeriğe Odaklanın

Websitenizi tasarlamanızın nedeni içeriktir. Dolayısıyla şablonlar içeriğinizi en güzel ve mantıklı bir şekilde sunabilmeli hangi cihazdan bakılırsa bakılsın. Websitenizi sadece bir ekran çözünürlüğüne odaklayarak tasarlamayın.

Mobil Siteler
Ayrı bir mobil site yapmalı mısınız? Kesinlikle Hayır.

Bir çok cihaza erişimin olması mobil websitesinin ayrı olmasını gerektirmiyor. Herhangi bir mobil siteye gidip de deneyimi gerçek siteden daha fazla sevdiğiniz oldu mu? Muhtemelen hayır. Bu yüzden çoğu mobil sitesi ana sitelerinin minik bir kopyası gibidir.

Her nasılsa, tasarımcılar mobil websitelere daha fazla vakitlerini ayırdıkça, desktop versiyonundan daha kapsamlı ve daha iyi şeyler üretebiliyorlar. Mobil tasarımla ilgili en güzel şey dekorasyonlar kaybolurken en önemli olan içerik ve navigasyon ön plana çıkıyor.

Bazı insanlar için bugünlerde ellerindeki akıllı telefonlar onlar için bilgisayar. Akıllı telefonların özellikleri artık neredeyse PC’lerle yarışır durumda. Dolayısıyla her ekranda güzel görünebilecek tasarımlar üretmek çok önemli bir vazife haline geldi.

Önce Mobil

Yapacağınız tasarım ne olursa olsun muhakkak mobil öncelikli tasarım olmalıdır. Çünkü az ekran alanında içeriğinizi güzelce gösterebilirseniz daha geniş ekranlarda bu çocuk oyuncağı haline gelir.

Uyumluluk

Her çeşit cihazı hedeflemek ister misiniz? O zaman Javascript kullanmayın.

Bazı yaşlı kullanıcılar javascriptin ne olduğunu bilmezler dolayısıyla kapatırlar. Bir de bazı akıllı telefonlar en basit javascript fonksiyonlarını bile desteklemiyor. Dolayısıyla tasarlayacığınız sitelerde muhakkak en minmumda javascript kulanın.

Tarayıcınızdaki javascript özelliğini kapatarak websitenize bakın. Nasıl göründüğüne göre iyileştirmeler yapın.

Retina Ekranlar

Yüksek çözünürlüklü ekranların yükselişiyle beraber, bir çok geliştirici artık media sorgulamalarını kullanıyor ki bu ekranlara göre optimizasyonlarını yapsınlar. Bu ekranların pazar payı giderek artıyor. Retina optimizasyonu muhakkak aklınızda olmalı.

Bazı cihazların pixel yoğunluğu oranları 1 e 2’dir mesela Google’ın yeni Nexus 7 cihazında olduğu gibi.

0*iZmRYqsRDi6CDwJt

Sonraki Aşama Ne?

Sitenizin tüm platformlarda aynı görünmesi gerekmez. Ama her platformda kolay kullanımlı ve optimize edilmiş bir sunum yapmanız kaçınılmaz olmalı. Çapraz platform tutarlılığı da çok önemli bir nokta değil. Her cihazın güçlü yanları farklıdır dolayısıyla sizin de websitenizin güçlü yanlarının buna göre ortaya çıkması gayet normaldir. Ama içeriğiniz muhakkak her cihazdan görüntülenebilmelidir.
İnternet heryerde ve her çeşit ve büyüklükte ekranlardan artık erişebilir durumda. Eğer insanlar websitenizi kullandıkları cihazlarda ya da ekranlardan tadını çıkaramıyorlarsa, o zaman yaptığınız iş iş değil. Dekorasyonlar ve özel efektler çok aşırı ve çoğu zaman da iyi içerik unutuluyor. Odak içerik olmalı, arama olmalı ve daha henüz icat edilmeyen cihazları da unutmayın. Herbirimize yaşattığınız deneyim çok önemli.

Gelecek şimdi gerçekleşiyor. Microsoft, Starbucks ve The Boston Globe gibi dev şirketler de bunun farkında ve bu yüzden sitelerini tamamen uyumlu şekilde yapıyorlar. Bence hepimizin bu trene atlama zamanı geldi.


Screen Shot 2013-10-22 at 10.19.11 AM


Bunu daha önce paylaşmış mıydınız? Hayır? Şimdi Paylaşın

Reklamlar
Etiketlendi:
Posted in: tasarım