Atılan Her Üç Haber Tweet’inden Birisi Yalan

Posted on Ekim 28, 2013

0lecks. yazdı. 3 dakikalık Okuma.

Twitter’ı hızlı olduğu için takdir edebilirsiniz ama doğru habercilik konusunda gerçekten o kadar da takdire şayan değil.

Boston Maratonu bombalama olayları ve sonrasındaki Tsarnaev kardeşlerin avı sırasında Twitter, yanlış bilgilerin adeta merkeziydi. İnsanlar durumun aciliyetine o kadar kendilerini kaptırmıştılar ki, doğruyla uzaktan bile alakası olmayan bir sürü bilgiyi retweetlediler.

Daha sonra bu bilgilerin ne kadar yanılgılara neden olduğunu anladık.

Sosyal medyada yaşanan bu endişe verici durumu rakamlarla nasıl anlatabiliriz? Ve yanlış bilgilerin twitterda yayılmasını nasıl engelleyebiliriz? Bu soruları yanıtlamak için Hindistan’daki bir kısım araştırmacı bombalama olayına internetin verdiği kollektif cevapları analiz etti.

Twitter’ın akışlarından elde edilen verilerle, raporları, sosyal medyayı kriz dönemlerinde nasıl kullanıldığını ve nasıl yanlış kullanıldığını detaylandırıyor ve bu yanlış bilginin direnişler sırasında nasıl denetlenmesi gerektiği konusunda aydınlatıyor.

Araştırmacılar, 3.7 milyon kullanıcının attığı 7.9 milyon tekil Boston tweetlerinden en popüler 20% sini incelediler. Bu 20%’nin yarısı genelde yorumlar (#bostoniçinduaedin) ve kişisel fikirlerdi. (Dualarımız sizinle)

Geriye kalanlardan, 20%’si gerçek iken, 29% ‘u tamamen yanlış ve dedikodu üzerine idi. “Boston patlamalarında ölen 8 yaşındaki çocuğa Allah rahmet eylesin #bostoniçinduaedin”

Yeni medya ile ilgili nasıl hissederseniz hissedin, yanlış olmasından ziyade doğru olmasını tercih edersiniz. Bu sonuçlarda şok edici bir durum yok, eski bir deyişle ‘Gerçekler toprağın altında gizli kalırken, dedikodular dünyanın yarısını dolaşır’

Bu araştırmadan ortaya çıkan daha vahim sonuç ise bu yanlış retweetlerin çoğu ‘verified account’ dediğimiz onaylı hesaplardan gelmesiydi.

“Onaylı ve takipçi kitlesi büyük hesapların bu yanlış bilgileri retweetlemesi sahte tweetlerin bu kadar yayılmasında en önemli etkenlerden biriydi“, diyor araştırmacılar. “Kullanıcılar için hangi kaynaklara güvenip güvenmeyecekleri çok zorlaşıyor.”

Ama şu da gerçek ki onaylı hesapların bu kaosta önemli etken olmalarının nedeni zaten twitter trafiğinin çoğunun onların üzerinden geçmesidir.

boston kid marathon dead disinformation

8 yaşında Bir Çocuğun Öldüğünü Söyleyen Yalan Tweet Yüzbinlerce Kişiye Yayıldı

Araştırmalar ayrıca trolların Twitter’a trajik saatler sırasında ve izleyen günler içinde nasıl zarar verdiklerini doğruluyor. Nisan 15 ve 20 arasında toplam 32 bin tane yeni hesap açılmış. İki ay sonra bu hesapların 20%’si twitter tarafından kötü kullanımdan dolayı kapatılmış. Bu hesapların çoğu spam olduğu net olarak anlaşılıyor. Aynı içeriği sürekli olarak ve büyük harflerle sahte profillerden tweetliyorlar.

Potansiyel olarak zararlı aktiviteleri acil durumlar sırasında durdurabilmek çok büyük bir iş. Her saniye yüzbinlerce tweet sel gibi akıp gidiyor. Bunu işaret ederek araştırmacılar “bunu durdurabilecek bir algoritma milyonlarca tweeti inceleyecek kadar ölçeklenebilir olmalı” diye eklemişler. Ve bunu eş zamanlı yapması gerekiyor.

Tweetlerin sahte olup olmadığını anlaşılması sanıldığı kadar kolay olmasa da, bir ölçüye kadar bir içeriğin ne kadar viral olduğu ölçülebiliyor. Beğenilirlik, sosyal itibarı ve global etkileşimi gibi özellikler dikkate alınarak bir kullanıcının ne kadar etkili olduğu anlaşılabiliyor. Sonra lineer regresyon modelleriyle, bir tweetin gelecekte ne kadar popüler olabileceği öngörülebiliyor.

Bu buluşları önümüzdeki olaylarda kullanarak doğrulayabileceğiz ama bu gibi araştırmalar bize en azından sosyal medyanın krizler sırasında ne kadar art niyetli kullanılabileceğini de hatırlatıyor. Belki ilerde bu tür aktiviteleri durdurmamıza da yardımcı olabilir.

boston olayları


Screen Shot 2013-10-27 at 9.11.38 PM


Bunu daha önce paylaşmış mıydınız? Hayır? Şimdi Paylaşın.  ↓ ↓ ↓

 

 

Reklamlar
Posted in: sosyal medya