Apple’dan televizyon yolunda 360 milyon dolarlık önemli satın alma

Posted on Kasım 29, 2013

0Rahşan Gülşan yazdı. Okuma Süresi 1 dakika.

Uzun uzun zamandır gittiğim tüm teknoloji fuarlarında Apple’ın üretmesi muhtemel televizyonun dedikoduları yapılıyor.

Neredeyse her ay bir internet sitesinde Apple televizyonun sözde tasarımlarını görüyoruz.

Teknoloji alanında yaptığı yenilikler bir tarafa sırf fcihazlarda yaptığı tasarım ve renk öncülüğü ile bile saygı duyulası Apple’ın nasıl bir cihazla ortaya çıkacağı hepimizin merak konusu.

Önceki gün ajanslara düşen bir haber, Apple televizyonun belki de bir yıl kadar bir süre içinde çıkabileceği sinyalini verdi.

Habere göre Apple 360 milyon dolar ödeyerek İsrailli bir teknoloji firmasını satın almış.

PrimeSense adını taşıyan şirket Microsoft’un XBOX’ının en eğlenceli özelliği olan Kinect’in geliştirilmesinde önemli katkısı olmuş bir şirket.

Ve belli ki popüler teknoloji dünyasının yeni gelişen hareket kontrol trendi kendine Apple televizyonda önemli bir yer tutacak.

Her ne kadar Apple “Biz zaman zaman küçük şirketleri satın alırız ve planlarımızı kimse ile tartışmayı düşünmüyoruz” şeklinde bir açıklama yapmış olsa da bu satın alma akıllara hemen firmanın 2011yılında aldığı bir patenti getirdi.

Söz konusu patent evde sahip olunan medya içeriklerinin vücut hareketleriyle bir cihazdan diğerine aktarılmasına izin veren bir teknolojinin patentiydi.

Yani tıpkı Azınlık Raporu filminde Tom Cruise’un el hareketleriyle dev bir bilgisayarı yönetmesi gibi hiçbir cihaza dokunmadan mesela şarkılarımızı Apple habitatı içerisinde istediğimiz cihaza atabileceğimiz anlamına geliyor bu patent.

Üstelik PrimeSense bu yıl, XBOX Kinect’te kullandığı alıcıyı küçültüp bir Google Nexus 10 tablete sığdırmayı başarmıştı.

Yani bir anda tüm Apple ürünlerinde hareket algılayıcı teknolojiyle karşılaşmamız artık an meselesi.

Şimdi bu alanın en iyilerinden olan bu İsrailli şirketin satın alınmasıyla Apple’da televizyon hazırlıkları hızlanacağa benziyor.

Çünkü biliyorsunuz teknoloji dünyasında yeni trendler en fazla bir yıl ömür sahibi oluyor.

Apple’ın öncülük konusundaki takıntısı hepimizin malumu.

Yazının Orijinali


rahşan gülşan


Bu yazıyı daha önce paylaşmış mıydınız? Hayır? Şimdi Paylaşın.

Reklamlar
Posted in: sosyal medya