Web Sitesi Tasarımının 7 Harikası

Posted on Aralık 5, 2013

9Peter Assentorp yazdı. Okuma süresi 7 dakika.

Etrafta web sitesi tasarımında kulanabileceğiniz binlerce uygulama var ve şimdi kendimin severek kullandığı 7 tanesini sizlere yardımcı olabileceği umuduyla paylaşmak istiyorum.

1. PathFinder

Pathfinder’ı webde dolaşırken tesadüfen buldum. Mac’teki normal finder uygulamasına çok iyi bir alternatif ve harika özellikleri var. Çok fazla dosyayı birarada tutuyorsanız bunların yönetimi için harika bir uygulama – Bilhassa tavsiye ederim.

PathFinder

Burdan Yükleyebilirsiniz: http://cocoatech.com/pathfinder/

30 gün ücretsiz — $39.95  satın almak için.


2. ImageOptim

Bu ufak uygulama görselleri optimize deiyor ki diskinizde daha az yer tutsun ve daha hızlı yüklensin. Bunu günlük olarak kullanıyorum bilhassa photoshop’tan görselleri kaydederken ve bu projelerimdeki yükleme zamanını inanılmaz kısaltıyor. Eğer sayfalarınızın yükleme hızı çok önemliyse bu aracı kullanmak zorundasınız!

imageOptim

Burdan Yükleyin: http://imageoptim.com/

Ücretsiz / Açık Kaynak


3. Sublime Text 2

Bu metin editörü bir harika. Bir sürü paket ve tema yükleyebilirsiniz ve kullanıcı arayüzü müthiş. Ekranı ikiye bölerek düzenleme yapmak favorilerimden bir tanesi. Deneyin!

Sublime Text 2

Burdan Yükleyin: http://www.sublimetext.com/2

Ücretsiz – $70 satın almak için. 


4. Iconmonstr

Bu uygulamayla düz ikon fontları yaratabilirsiniz ve retina ekranda harika görünüyorlar. Çıktı büyüklüğünü, rengi ve dosya tipini isterseniz kişiselleştirebiliyorsunuz.

iconmonstr.com

Web sitesi: http://iconmonstr.com/

Ücretsiz


5. Colorzilla

Gradiyent renkler yapmanın bir çok yolu var ama projelerim için hızlıca css/scss yaratmak için ben bunu kullanıyorum. Tıpkı photoshop’taki gibi renkleri seçebilirsiniz ve aynı bir sihirbaz gibi sizin için kodu oluşturur. Vakit tasarrufu yapmak isteyenler için müthiş bir kolaylık.  

Colorzilla.com

Websitesi: http://colorzilla.com/gradient-editor/

Ücretsiz


6. IcoMoon.io

Apple cihazlarının yaygınlaşmasıyla beraber Retine ekranlar da çoğalıyor. Eğer ikonlar bu ekranlar için optimize edilmezse, pixelli ve çamur gibi bir görüntü oluyor.  Bu sebeple ikon gfontları yaratıyorum yani ikonları fonta dönüştürüyorum. Bu uygulama sizin için bunu yapabilir. Tüm ikonlarınızı svg dosyası olarak kaydedebilirsiniz ve import ettiğinizde fontu otomatik olarak yaratıyor.

Nasıl yapılacağı ile ilgili daha geniş bilgiyi burada bulabilirsiniz: http://goo.gl/l6d5nL

IcoMoon.io

Websitesi: http://icomoon.io

Ücretsiz


7. Browserstack

Değişik tarayıcılarda test etmek gerçekten tam bir başağrısıdır. Internet Explorer’de websitesi istediği gibi çalışmayan bir müşterisi olmayan var mı aramızda? Eğer bir PC’niz yoksa, bu oldukça vakit kaybı yaratabilir. Ama eğer Browserstack’iniz varsa bu bir tatlı esintidir.

Browserstack size Internet Explorer  6, 7, 8, 9, 10 ‘da test edebilme imkanı sağlar ve hatta mümkün olan tüm tarayıcılar için de öyle mesela:  Firefox, Opera ve hatta iOS ve Android. İşin iyi kısmı bunlar gerçek tarayıcılardır. Yani sahte ya da test tarayıcıları değillerdir. Çok hızlıi ve kullanımı çok kolay bir araç!  

Browserstack.com

Websitesi: http://www.browserstack.com

Solo lisans $39 / ay (https://www.browserstack.com/pricing)


Diğer kullandığım araçlar ise: Adobe CC (Photoshop, Illustrator vesaire), Chrome Dev Tools, Cyberduck ve morale ihtiyacım olduğunda da Spotify. Ayrıca twitter’dayım da: @assentorp


Peter Assentorp


Reklamlar
Posted in: tasarım